Diode: transil; 5kW; 10.6V; 331.2A; bidirectional; ±5%; P600
Multiples:
800.0
Minimum quantity:
800.0
Product code:
5KP9.0CA-1
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 5KP9.0CA
Product downloads
Specification for Diode: transil; 5kW; 10.6V; 331.2A; bidirectional; ±5%; P600
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 9V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 331.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 10.6V |
| Leakage current | 40µA |