Diode: transil; 5kW; 105.5V; 34.9A; unidirectional; ±5%; P600
Multiples:
800.0
Minimum quantity:
800.0
Product code:
5KP90A-1
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 5KP90A
Product downloads
Specification for Diode: transil; 5kW; 105.5V; 34.9A; unidirectional; ±5%; P600
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 90V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 34.9A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 105.5V |
| Leakage current | 2µA |