Fan: DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
614NHHR-137-1
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 614NHHR-137
Specification for Fan: DC
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating voltage | 18...26V DC |
| IP rating | IP20 |
| Enclosure material | PBT |
| Power consumption | 2.9W |
| Rotational rate/speed | 6850rpm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | PA plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 41dBA |