Connector: AC supply; socket; male; 2.5A; 250VAC; IEC 60320; C6
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
6160.0003
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 6160.0003
Product downloads
Specification for Connector: AC supply; socket; male; 2.5A; 250VAC; IEC 60320; C6
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for panel mounting |
| Type of connector | AC supply |
| Current rating | 2.5A |
| Standard | IEC 60320 |
| Rated voltage | 250V AC |
| Connector variant | C6 |