Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
69SPB150A
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: 69SPB150A
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. forward impulse current | 860A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 0.87V |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Capacitance | 1.3nF |