Connection lead; plug; PIN: 3; Contacts ph: 8mm; 4A; female; 24VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7000-41081-6360200
Manufacturer: Murrelektronik
Manufacturer code: 7000-41081-6360200
Product downloads
Specification for Connection lead; plug; PIN: 3; Contacts ph: 8mm; 4A; female; 24VDC
| Supply voltage | 24V AC, 24V DC |
| Max. operating current | 4A |
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Contacts pitch | 8mm |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Protection | anti-overvoltage |
| Number of pins | 3 |
| Cable length | 2m |
| Thread | M12 |
| Indication | LED |
| Insulator material | PUR |
| Wire colour | black |
| Connection | C / M12 male straight |
| Type of pneumatic accessories | connection lead |