Wire; TOPGEBER 511; stranded; Cu; 4x2x0,34mm2 + 4x0,5mm2; PVC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
707417
Manufacturer: HELUKABEL
Manufacturer code: 707417
Product downloads
Specification for Wire; TOPGEBER 511; stranded; Cu; 4x2x0,34mm2 + 4x0,5mm2; PVC
| Operating temperature | 0...60°C |
| Core structure | stranded |
| Kind of core | Cu |
| Cable features | low-capacitance, twisted |
| Number of cores | 12 |
| Resistance to | most of oils |
| Wire insulation material | PVC |
| Rated voltage | 30V |
| Cable external diameter | 8.9mm |
| Insulation colour | green |
| Cable application | automatics, control for machines, industrial applications |
| No. of pairs | 4 |
| Shield structure | tinned copper braid |
| Core marking | colours without colour repetition |
| Earth core | without earth core |
| Wire cross-section shape | round |
| CPR standard | no classification |