Operational amplifier; 13MHz; 4.5÷18V; Channels: 1; DIP8
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
AD744JNZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD744JNZ
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 13MHz; 4.5÷18V; Channels: 1; DIP8
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | precision |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 13MHz |
| Open-loop gain | 88dB |
| Slew rate | 75V/μs |
| Input offset voltage | 1mV |
| Voltage supply range | ± 4.5...18V DC |