Operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8028ARZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8028ARZ
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | high speed, low noise |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 190MHz |
| Quiescent current | 6.5mA |
| Slew rate | 100V/μs |
| Input offset voltage | 800µV |
| Input offset current | 0.9µA |
| Input bias current | 6µA |