Operational amplifier; 250MHz; Channels: 1; DIP8; ±3÷6VDC; Iio: 3uA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8047ANZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8047ANZ
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 250MHz; Channels: 1; DIP8; ±3÷6VDC; Iio: 3uA
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | low noise, voltage feedback |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Maximum output current | 50mA |
| Bandwidth | 250MHz |
| Slew rate | 750V/μs |
| Input offset voltage | 4mV |
| Input offset current | 3µA |
| Max operating temperature | 85°C |
| Voltage supply range | ± 3...6V DC |