Instrumentation amplifier; 500kHz; Uoper: 4.5÷5.5V; SOT23-5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8211YRJZ-R2
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8211YRJZ-R2
Product downloads
Specification for Instrumentation amplifier; 500kHz; Uoper: 4.5÷5.5V; SOT23-5
| Mounting | SMT |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | instrumentation amplifier |
| Integrated circuit features | current monitoring |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Input voltage | -2...65V |
| Bandwidth | 500kHz |
| Slew rate | 4.5V/μs |
| Gain | 20V/V |
| Voltage supply range | ± 4.5...5.5V DC |