Operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8216YRZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8216YRZ
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | instrumentation amplifier |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Input voltage | -4...65V |
| Bandwidth | 3MHz |
| Kind of integrated circuit | bidirectional, current sense |
| Slew rate | 15V/μs |
| Input offset voltage | 3mV |
| Gain | 3V/V |
| Voltage supply range | ± 4.5...5.5V DC |