Operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8237ARMZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8237ARMZ
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 20...100kHz |
| Quiescent current | 130µA |
| Slew rate | 0.15V/μs |
| Input offset voltage | 30µV |
| Input offset current | 650pA |
| Input bias current | 0.65nA |