Instrumentation amplifier; 250kHz; Uoper: 2.7÷5.5V; MSOP8; 60V/V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8417WBRMZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8417WBRMZ
Product downloads
Specification for Instrumentation amplifier; 250kHz; Uoper: 2.7÷5.5V; MSOP8; 60V/V
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | instrumentation amplifier |
| Integrated circuit features | zero-drift |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Input voltage | -2...70V |
| Bandwidth | 250kHz |
| Kind of integrated circuit | bidirectional, current sense, high-side |
| Slew rate | 1V/μs |
| Input offset voltage | 200µV |
| Gain | 60V/V |