Operational amplifier; 1.5MHz; 2.7÷5.5V; Channels: 2; TSSOP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8552ARUZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8552ARUZ
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 1.5MHz; 2.7÷5.5V; Channels: 2; TSSOP8
| Mounting | SMT |
| Case | TSSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | zero-drift |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 1.5MHz |
| Slew rate | 0.4V/μs |
| Input offset voltage | 1mV |