Operational amplifier; 1kHz; 1.8÷5.5V; Channels: 1; MSOP10
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8553ARMZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8553ARMZ
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 1kHz; 1.8÷5.5V; Channels: 1; MSOP10
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP10 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail output |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 1kHz |
| Open-loop gain | 120dB |
| Input offset voltage | 120µV |