Operational amplifier; 2MHz; 4.5÷5.5V; Channels: 1; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8556ARZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8556ARZ
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 2MHz; 4.5÷5.5V; Channels: 1; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | instrumentation amplifier |
| Integrated circuit features | programmable gain, zero-drift |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 2MHz |
| Slew rate | 1.2V/μs |
| Input offset voltage | 2µV |