Operational amplifier; 4MHz; Channels: 2; MSOP8; ±5÷16VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AD8662ARMZ
Manufacturer: Analog Devices
Manufacturer code: AD8662ARMZ
Specification for Operational amplifier; 4MHz; Channels: 2; MSOP8; ±5÷16VDC
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | low noise, rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 4MHz |
| Slew rate | 3.5V/μs |
| Input offset voltage | 1mV |
| Input offset current | 75pA |
| Input bias current | 300pA |
| Voltage supply range | ± 5...16V DC |