IC: A/D converter; Ch: 2; 24bit; 30ksps; 1.8÷3.6/4.75÷5.25V; SSOP20
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
ADS1255IDBR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADS1255IDBR
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 2; 24bit; 30ksps; 1.8÷3.6/4.75÷5.25V; SSOP20
| Mounting | SMD |
| Case | SSOP20 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | delta-sigma |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Frequency | 10MHz |
| Converter resolution | 24bit |
| Sampling speed | 30ksps |
| Max operating temperature | 85°C |