IC: A/D converter; Ch: 4; 24bit; 30ksps; VQFN20; 1.8÷3.6VDC,5VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
ADS1257IRGWR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADS1257IRGWR
Specification for IC: A/D converter; Ch: 4; 24bit; 30ksps; VQFN20; 1.8÷3.6VDC,5VDC
| Mounting | SMD |
| Case | VQFN20 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 1.8...3.6V DC, 5V DC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | SPI |
| Frequency | 50Hz, 60Hz |
| Converter resolution | 24bit |
| Sampling speed | 30ksps |