IC: A/D converter; Ch: 1; 24bit; 14.4ksps; 2.7÷5.25V; TSSOP20
Multiples:
70.0
Minimum quantity:
70.0
Product code:
ADS1259BIPW
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADS1259BIPW
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 1; 24bit; 14.4ksps; 2.7÷5.25V; TSSOP20
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP20 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | delta-sigma |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Frequency | 8MHz |
| Converter resolution | 24bit |
| Max operating temperature | 105°C |