IC: A/D converter; Ch: 10; 24bit; 40ksps; 2.7÷5.25V; VQFN32
Multiples:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Product code:
ADS1261IRHBT
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADS1261IRHBT
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 10; 24bit; 40ksps; 2.7÷5.25V; VQFN32
| Mounting | SMD |
| Case | VQFN32 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | delta-sigma |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 10 |
| Interface | SPI |
| Converter resolution | 24bit |
| Sampling speed | 40ksps |
| Max operating temperature | 125°C |