IC: A/D converter; Ch: 1; 24bit; 105ksps; 1.65÷3.6/4.75÷5.25V
Multiples:
90.0
Minimum quantity:
90.0
Product code:
ADS1271IBPW
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADS1271IBPW
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 1; 24bit; 105ksps; 1.65÷3.6/4.75÷5.25V
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | delta-sigma |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Frequency | 27MHz |
| Converter resolution | 24bit |
| Sampling speed | 105ksps |
| Max operating temperature | 105°C |