IC: A/D converter; Ch: 8; 14bit; 80Msps; 1.7÷1.9V; HTQFP80
Multiples:
96.0
Minimum quantity:
96.0
Product code:
ADS5294IPFP
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADS5294IPFP
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 8; 14bit; 80Msps; 1.7÷1.9V; HTQFP80
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 1.7...1.9V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 8 |
| Interface | serial |
| Converter resolution | 14bit |
| Sampling speed | 80Msps |
| Max operating temperature | 85°C |