IC: A/D converter; Ch: 4; 12bit; 40ksps; 4.75÷5.25V; SO28; ±3LSB
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Product code:
ADS7825U
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADS7825U
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 4; 12bit; 40ksps; 4.75÷5.25V; SO28; ±3LSB
| Mounting | SMD |
| Case | SO28 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 4.75...5.25V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | parallel, SPI |
| Converter resolution | 12bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 40ksps |
| Max operating temperature | 85°C |