IC: A/D converter; Ch: 8; 12bit; 50ksps; 2.7÷3.6/4.75÷5.25V
Multiples:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Product code:
ADS7828EB/250
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: ADS7828EB/250
Product downloads
Specification for IC: A/D converter; Ch: 8; 12bit; 50ksps; 2.7÷3.6/4.75÷5.25V
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...3.6/4.75...5.25V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 8 |
| Interface | I2C |
| Converter resolution | 12bit |
| Kind of architecture | SAR |
| Sampling speed | 50ksps |
| Max INL | ±1LSB |
| Relative accuracy | 2LSB |
| Max operating temperature | 85°C |