PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷36VDC; 1.5A; SO8; SMD; 38kHz; Ch: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AKS1035
Manufacturer: AKYGA SEMI
Manufacturer code: AKS1035
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷36VDC; 1.5A; SO8; SMD; 38kHz; Ch: 1
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost, buck, buck-boost |
| Frequency | 38kHz |
| Input voltage | 3...36V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |