Product code: AM15E-2412SZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM15E-2412SZ
  • Output current
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin: 18÷36V; Uout: 12VDC; Iout: 1.25A; 31g
Output current 1.25A
Power 15W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Series AM15E-Z
Body dimensions 50.8x25.4x10.16mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 85%