PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷16V; Uout: 15V; SO8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AOZ1020AI
Manufacturer: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: AOZ1020AI
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷16V; Uout: 15V; SO8; buck
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | undervoltage protection, soft start |
| Topology | buck |
| Frequency | 500kHz |
| Output voltage | 15V DC |
| Input voltage | 4.5...16V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |