PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷27V; Uout: 0.8÷22V; SO8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AOZ1212AI
Manufacturer: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: AOZ1212AI
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷27V; Uout: 0.8÷22V; SO8; buck
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | soft start |
| Topology | buck |
| Frequency | 370kHz |
| Input voltage | 4.5...27V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |