PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷24V; Uout: 20V; QFN23; buck
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
AOZ1236QI-02
Manufacturer: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: AOZ1236QI-02
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷24V; Uout: 20V; QFN23; buck
| Output current | 6A |
| Mounting | SMD |
| Case | QFN23 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | undervoltage protection, soft start |
| Topology | buck |
| Frequency | 1MHz |
| Output voltage | 20V DC |
| Input voltage | 2.7...24V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |