PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷26V; Uout: 0.8÷23V; SOT23-6; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AOZ1280CI
Manufacturer: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: AOZ1280CI
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷26V; Uout: 0.8÷23V; SOT23-6; buck
| Output current | 1.2A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | soft start |
| Topology | buck |
| Frequency | 1.5MHz |
| Input voltage | 3...26V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |