PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷18V; Uout: 15.3V; DFN8; buck
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
AOZ3103DI
Manufacturer: ALPHA & OMEGA SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: AOZ3103DI
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷18V; Uout: 15.3V; DFN8; buck
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | DFN8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | soft start |
| Topology | buck |
| Frequency | 500kHz |
| Input voltage | 4.5...18V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |