IC: PMIC
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
AP1510SG-13
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP1510SG-13
Product downloads
Specification for IC: PMIC
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Topology | buck |
| Frequency | 240...360kHz |
| Input voltage | 3.6...23V DC |
| Efficiency | 91% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Duty cycle factor | 0...100% |