PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.9÷5.5V; Uout: 2÷5.5V; SOT26; boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP1603WG-7
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP1603WG-7
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.9÷5.5V; Uout: 2÷5.5V; SOT26; boost
| Output current | 200mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT26 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | boost |
| Frequency | 150kHz |
| Input voltage | 900mV...5.5V DC |
| Efficiency | 90% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |