PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷5.5V; Uout: 0.8÷4.95V; SO8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP3435MPTR-G1
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP3435MPTR-G1
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.7÷5.5V; Uout: 0.8÷4.95V; SO8; buck
| Output current | 3.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | buck |
| Frequency | 1MHz |
| Input voltage | 2.7...5.5V DC |
| Efficiency | 90% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |