PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.75÷22V; Uout: 0.81÷15V; SO8; buck; 92%
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
AP5101SG-13
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP5101SG-13
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.75÷22V; Uout: 0.81÷15V; SO8; buck; 92%
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | buck |
| Frequency | 1.4MHz |
| Input voltage | 4.75...22V DC |
| Efficiency | 92% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |