PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷18V; Uout: 0.76÷6V; SO8-EP; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AP65550SP-13
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP65550SP-13
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷18V; Uout: 0.76÷6V; SO8-EP; buck
| Output current | 5A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8-EP |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | buck |
| Frequency | 650kHz |
| Input voltage | 4.5...18V DC |
| Efficiency | 94% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |