PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.9÷5.5V; Uout: 1.8÷5.5V; MSOP10; boost
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
AP6714M10G-13
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP6714M10G-13
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.9÷5.5V; Uout: 1.8÷5.5V; MSOP10; boost
| Output current | 1.6A |
| Mounting | SMD |
| Case | MSOP10 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | boost |
| Frequency | 1.8MHz |
| Input voltage | 900mV...5.5V DC |
| Efficiency | 94% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |