DC/DC converter
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
AP8801SG-13
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP8801SG-13
Product downloads
Specification for DC/DC converter
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | buck |
| Frequency | 700kHz |
| Input voltage | 800mV...48V DC |
| Efficiency | 92% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |