PMIC; DC/DC converter; Uin: 8÷60V; SO8-EP; buck; 95%
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
AP8802HSP-13
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: AP8802HSP-13
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 8÷60V; SO8-EP; buck; 95%
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8-EP |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Topology | buck |
| Frequency | 700kHz |
| Input voltage | 8...60V DC |
| Efficiency | 95% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |