Module: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APT150GN120J
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APT150GN120J
Specification for Module: IGBT
| Case | SOT227B |
| Kind of package | tube |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | single transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors, SMPS, for inductive load, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±30V |
| Pulsed collector current | 450A |
| Collector current | 99A |