Module: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APT25GLQ120JCU2
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APT25GLQ120JCU2
Specification for Module: IGBT
| Case | SOT227B |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 50A |
| Topology | boost chopper |
| Collector current | 25A |