Module: IGBT
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
APTGL475SK120D3G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGL475SK120D3G
Specification for Module: IGBT
| Case | D3 |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 900A |
| Topology | brake chopper |
| Collector current | 475A |