Module: IGBT
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
APTGLQ200HR120G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGLQ200HR120G
Specification for Module: IGBT
| Case | SP6C |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor, common emitter |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 640A |
| Topology | 3-level inverter TNPC |
| Collector current | 200A |