Module: IGBT
Multiples:
15.0
Minimum quantity:
15.0
Product code:
APTGLQ50H65T3G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGLQ50H65T3G
Specification for Module: IGBT
| Case | SP3F |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 140A |
| Topology | H-bridge, NTC thermistor |
| Collector current | 50A |