Module: IGBT
Multiples:
9.0
Minimum quantity:
9.0
Product code:
APTGLQ80HR120CT3G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGLQ80HR120CT3G
Specification for Module: IGBT
| Case | SP3F |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | common emitter, transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 320A |
| Topology | 3-level inverter TNPC |
| Collector current | 80A |