Module: IGBT
Multiples:
12.0
Minimum quantity:
12.0
Product code:
APTGT100DH60TG
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGT100DH60TG
Specification for Module: IGBT
| Case | SP4 |
| Electrical mounting | FASTON connectors, soldering |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 200A |
| Topology | NTC thermistor, asymmetrical bridge |
| Collector current | 100A |