Module: IGBT
Multiples:
4.0
Minimum quantity:
4.0
Product code:
APTGT100H170G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGT100H170G
Specification for Module: IGBT
| Case | SP6C |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.7kV |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 200A |
| Topology | H-bridge |
| Collector current | 100A |