Module: IGBT
Multiples:
12.0
Minimum quantity:
12.0
Product code:
APTGT150A60T3AG
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGT150A60T3AG
Specification for Module: IGBT
| Case | SP3 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 300A |
| Topology | NTC thermistor, IGBT x2 |
| Collector current | 150A |